2020 Sejong Music Competition Winners

2020 Sejong Music Competition Winners

violin | piano

  Violin
Senior Division
Violin
Junior Division
Violin
Elementary Division
First Esme Arias-Kim
Hoffman Estates, IL
Almita Vamos
Joshua Wolford
Chicago, IL
Stacia Spencer
William Maeda
Schaumburg, IL
Taka Matsunaga
Eliana Song
Vernon Hills, IL
Betty Haag-Kuhnke
Second Abigail Park
Northbrook, IL
Almita Vamos
Neal Eisfeldt
Lake Zurich, IL
Almita Vamos & Injoo Choi

None
Third Ayaan Ahmad
Sharon, MA
Jan Sloman & Ryan Meehan
Lucas Yeh
Frisco, TX
SongYoung Kim & Philip Lewis
Xiruo Wang
Chicago, IL
Davis King
HM John Lee
Vernon Hills, IL
Almita Vamos & Injoo Choi
Henry Auxenfans
Chicago, IL
Frank Almond
Claire Moon
Palatine, IL
Hye-Sun Lee
Sarah Park
Jacksonville, FL
Philip Pan
Lauren kim
Hoffman Estates, IL
Almita Vamos & Injoo Choi
Evangeline Wang
Chicago, IL
Emilia Blaszak
Int* Ayaan Ahmad
Sharon, MA
Jan Sloman & Ryan Meehan
Joshua Wolford
Chicago, IL
Stacia Spencerr
Eliana Song
Vernon Hills, IL
Betty Haag-Kuhnke
Anais Feller
San Diego, CA
Martin Beaver

*Best interpretation of Korean piece

 

  Piano
Senior Division
Piano
Junior Division
Piano
Elementary Division
First Noah Kim
Indian Creek, IL
Marta Aznavoorian
Matthew Hahn
Lake Forest, IL
Christina Tio & Winston Choi
Kaiden Lee
Chandler, AZ
Fei Xu
Second Zachary Lam
Little Rock, AR
Naoki Hakutani
Shixun Song
Buffalo Grove, IL
Elaine Felder
Evangeline Wang
Chicago, IL
Brenda Huang
Third Shivshankar Prasad
Elk Grove Village, IL
Soyoung Kee
Ariel Lyanda-Geller
West Lafayette, IN
Galina Kogan
William Maeda
Schaumburg, IL
Yuriko Tanaka
HM Zachary Guo
Deerfield, IL
Soo Lee
Yuha Kim
Tucson, AZ
Ji-Young Kim
Chloe Ma
Naperville, IL
Jue He
Daniel Kang
Laveen, AZ
Snezana Krstic
Andrew Lee
Carmel, IN
Svetlana Soleimani
Sreedevi Prasad
Elk Grove Village, IL
Soyoung Kee
Int* Noah Kim
Indian Creek, IL
Marta Aznavoorian
Shixun Song
Buffalo Grove, IL
Elaine Felder
Kaiden Lee
Chandler, AZ
Fei Xu
Sreedevi Prasad
Elk Grove Village, IL
Soyoung Kee
Jayden Kim
Chicago, IL
Yumy Kim

*Best interpretation of Korean piece

 

 

2020 Violin Category Finalists

SENIOR DIVISION

Student’s name

City

State

Teacher’s name

Ayaan Ahmad Sharon MA Jan Sloman & Ryan Meehan
Esme Arias-Kim Hoffman Estates IL Almita Vamos
Anais Feller SAN DIEGO CA Martin Beaver
Amy Han Valencia CA Llinda Rose
Allison Jiang Groton MA Desiree Ruhstrat
Sonya Jones Chicago IL Almita Vamos
Kelly Kim Northbrook  IL Almita Vamos
Ruth Kim Vernon Hills IL Desiree Ruhstart
John Lee Vernon hills IL Almita Vamos &
Injoo Choi
Abigail Park Northbrook IL Almita Vamos
Beatrice Park Chicago IL Desiree Ruhstrat
Ella Saputra Schaumburg IL Desiree Ruhstrat
Sarah Son Davis CA Christine Choi

JUNIOR DIVISION

Student’s name

City

State

Teacher’s name

Henry Auxenfans Chicago IL Frank Almond
Hansel Cho Park Ridge IL Almita Vamos
Alison Chung Northbrook IL Yonghee Hong-Park &
Betty Haag-Kuhnke
Momo Fredrickson Madison WI Janet Sung
Landon Kim Hoffman Estates IL Injoo Choi
Lauren Kim Hoffman Estates IL Almita Vamos & Injoo Choi
Neal Eisfeldt Lake Zurich IL Almita Vamos & Injoo Choi
Lucas Yeh Frisco TX SongYoung Kim &
Philip Lewis
Riko Pang Inverness IL Betty Haag-Kuhnke
Sarah Park Jacksonville FL Philip Pan
Joshua Wolford Chicago IL Stacia Spencer
Aiden Yu Chicago IL Davis King

ELEMENTARY DIVISION

Student’s name

City

State

Teacher’s name

Ella Kim Boca Raton FL Injoo Choi
Madeleine Kim Chicago IL Stacia Spencer
Matthew Kim Palatine IL Injoo Choi
Rebekah Kim Vernon Hills IL Desiree Ruhstrat
William Maeda Schaumburg IL Taka Matsunaga
Claire Moon Palatine IL Hye-Sun Lee
Ako Pang Inverness IL Betty Haag-Kuhnke
Sylvia Pine Chicago IL Davis King
Eliana Song Vernon Hills IL Betty Haag-Kuhnke
Evangeline Wang Chicago IL Emilia Blaszak
Xiruo Wang Chicago IL Davis King

 

 

2020 Piano Category Finalists

SENIOR DIVISION

Student’s name

City

State

Teacher’s name

Caleb Empig Irvine CA Valentina Gottlieb
Zachary Guo Deerfield IL Soo Lee
Raymond Hou Montgomery AL Ronald Shinn
Yoojin Jo Fullerton CA Kookhee Hong
Elliott Kim Westmont> IL Sung Hoon Mo
Noah Kim Indian Creek IL Marta Aznavoorian
Zachary Lam Little Rock AR Naoki Hakutani
Shivshankar Prasad Elk Grove Village IL Soyoung Kee
Sreedevi Prasad Elk Grove Village IL Soyoung Kee
Angelika Wang Chicago IL Brenda Huang
Tyler Wang Wilmette IL Katherine Lee

JUNIOR DIVISION

Student’s name

City

State

Teacher’s name

Ariel Lyanda-Geller West Lafayette IN Galina Kogan
Bruce Gershenhorn Lake Forest IL Francisco Ybarra
Matthew Hahn Lake Forest IL Christina Tio &
Winston Choi
Daniel Kang Laveen AZ Snezana Krstic
Ella Kim Herndon VA Ieva Jokubaviciute
Jayden Kim Chicago> IL Yumy Kim
Yuha Kim Tucson AZ Ji-Young Kim
Sophia Lin Falls Church VA Marjorie Lee
Henry Shao Sylvania OH Esther Chiu
Chloe Song Tumwater WA Ramona Allen
Shixun Song Buffalo Grove IL Elaine Felder
Lerchen Zhong Austin TX Kiyoshi Tamagawa

ELEMENTARY DIVISION

Student’s name

City

State

Teacher’s name

Olivia Baek Leesburg VA Ja-Hye Koo
Amelie Cacuci Las Vegas NV Patricia Lee
Andrew Lee Carmel IN Svetlana Soleimani
Kaiden Lee Chandler AZ Fei Xu
Alina Liu Winnetka IL Yumy Kim
Chloe Ma Naperville IL Jue He
William Maeda Schaumburg IL Yuriko Tanaka
Kailin Shen Naperville IL Jue He
Helena Sprajcer Wheeling IL Elaine Felder
Eric Wang WILMETTE IL Soo Lee
Evangeline Wang Chicago IL Brenda Huang
Isabella Wang Sylvania OH Esther Chiu